Нотатор Cakewalk Overture інструмент сучасного музиканта : посібник
Олійник Юрій Іванович
Надіслав: Олійник Юрій (10 травня 2010р.)
Анотація

Посібник "Нотатор "Cakewalk Overture" інструмент сучасного музиканта" - електронне видання для студентів музичних кафедр, що вивчають курс "Інформаційні технології в музиці".  Він складається з 25 підрозділів, в яких розглянуті основні робочі інструменти, а також наведені прийоми роботи з ними, та елементи інтерфейсу.

План
1. Призначення програми
2. Елементи інтерфейсу програми
         2.1 Головне вікно програми
         2.2 Стандартна панель інструментів Standard Tool Bar
         2.3 Рядок статусу головного вікна
3. Панелі робочих інструментів
         3.1 Панель інструментів Main Tool Bar
                  3.1.1 Ноти (Notes)
                  3.1.2 Групи (Groups)
                  3.1.3 Мелізми (Ornaments)
                  3.1.4 Артикуляція (Articulations)
                  3.1.5 Нотні головки (Heads)
                  3.1.6 Табулатура (Tablature)
                  3.1.7 Гітара (Guitar)
                  3.1.8 Джаз (Jazz)
                  3.1.9 Динаміка (Dynamics)
                  3.1.10 Текст (Text)
                  3.1.11 Експресія (Expressions)
                  3.1.12 Графіка (Graphics)
                  3.1.13 Ключі (Clefs)
                  3.1.14 Стани (Staves)
                  3.1.15 Тактові риски (Barlines)
                  3.1.16 Квантизація (Quantize)
         3.2 Панель Transport Tool Bar
         3.3 Панель Status Tool Bar
4. Головне меню програми
         4.7 Меню ВІКНО (Window)
                  4.7.1 Вікно Список треків (Track List)
                  4.7.2 Вікно Клавіатура ф-но (Graphic)
                  4.7.3 Вікно Акорди (Chord input)
1. Призначення програми

 Програма Cakewalk Overture призначена для створення та підготовки до друку нотних партитур музичних творів.

На відміну від спеціалізованих видавничих систем, подібних Encore і Finale, Sibelius, програма Cakewalk Overture має зручний, наочний і інтуїтивно зрозумілий інтерфейс.

Для ефективного використання Cakewalk Overture необхідно мати знання в області теорії музики й навички нотного письма. Програма призначена для тих професійних музикантів, яким часто  доводиться працювати з нотним текстом. Деякі відомості про нотне письмо можна почерпнути із книг [1-3].
Продуктом роботи в програмі Cakewalk Overture є партитура. Партитура — це, по-перше, текстографічний документ, що зовні дійсно виглядає саме як партитура музичного твору. Партитура складається з партій одного або декількох музичних інструментів. По-друге, партитура — це файл у внутрішньому форматі програми Cakewalk Overture. Тип файлу — Overture Files, розширення — *.OVE. Партитура повністю може бути підготовлена засобами Cakewalk Overture. Ноти до неї можна записати за допомогою інструментів графічного інтерфейсу програми або ввести з MIDI-клавіатури. Однак при створенні партитури можна скористатися й напівфабрикатом — MIDI - файлом композиції, записаної засобами інших програм. У цьому випадку, в процесі завантаження MIDI - файлу Cakewalk Overture перетворить його у файл типу Overture Files. У свою чергу, партитура (файл із розширенням *.OVE) може бути перетворена (експортована) в MIDI-файл. Однак при цьому будуть втрачені повідомлення, не передбачені стандартом MIDI, а значить і відповідні їм позначення і символи на нотному аркуші.
Термінологія. В Cakewalk Overture використовуються поняття як з області стандартного нотного запису, так і запису MIDI-повідомлень. Суміш термінології обумовлена потенціалом програми. Cakewalk Overture - це й потужний нотатор і MIDI-секвенсор з нестандартними можливостями. Жодна інша програма не дозволяє MIDI-синтезатору зіграти партитуру з усіма нюансами виконання, які записані не тільки нотами, але й стандартними позначеннями, прийнятими в нотному листі.
Термін символ застосовується до будь-якої ноти, паузи, ребра тривалості, ліги і т.д., включеним у музичну партитуру.
Нотоносець — це набір горизонтальних ліній, на яких або між якими розташовано символи звуків (ноти). Для запису партій більшості музичних інструментів потрібно тільки один нотоносець. Партії арфи й більшості клавішних інструментів (фортепіано, клавесин) записуються на два нотоносці. Для запису органної музики подекуки використовуються три нотоносці (третій для ножної лавіатури).
Поняття трек дуже тісно пов'язане з поняттям нотоносець. На нотоносці MIDI-повідомлення, що записані на треках, записуються нотами. Кожний трек записується нотами на одиночному нотоносці. Тому для запису партій інструментів, що вимагають декількох нотоносців, також необхідно мати кілька треків.
Голос — це унітарна мелодійна або ритмічна лінія всередині треку. Якщо інструмент виконує тільки одноголосну мелодійну лінію, для нотоносця достатньо призначити тільки один голос. Якщо ви записуєте нотами на нотоносець партії декількох голосів, які мають різний ритмічний малюнок, теситуру, тембральні характеристики, то повинні використовувати кілька голосів. Cakewalk Overture дозволяє призначати одному треку до восьми голосів. Це забезпечує запис дуже складних сполучень мелодійних або ритмічних ліній.
Система нотоносців — це група нотоносців, об’єднаних аколадою відповідно до правил нотації. Приклад найпростішої системи нотоносців: два нотоносця для запису партії фортепіано. Приклад більш складної системи - оркестрова партитура, яка в свою чергу на різні групи інструментів (дерев’яні, мідні духові, струнні, ударні).
Інтерфейс програми складають основні елементи:

  • Головне вікно, у якому розташовані: головне меню, вікно Score, рядок статусу й панелі інструментів (Standard Tool Bar, Transport Tool Bar, Main Tool Bar);
  • Основні вікна, до яких відносяться вікна Tracks Window, Graphic Window, Lyrics Window і Step Input;
  • Головне меню, що складається з меню File, Edit, Score, Measures, Notes, Options, Windows і Help.

 

2. Елементи інтерфейсу програми
Інтерфейс програми базується на стандартному дизайні робочого середовища операційної системи Windows.
2.1 Головне вікно програми
Після запуску програми головне вікно має вигляд, який показано на мал. 2.1. Відтворені усі компоненти головного вікна: головне меню, панелі інструментів Standard Tool Bar, Transport Tool Bar, Main Tool Bar, вікно Score, рядок статусу (у нижній частині вікна).

Треба знати

Стосовно питання про те, чи є вікно Score частиною головного вікна. З одного боку, вікно Score можна закрити й при цьому залишитися
в програмі. З іншого боку, після закриття вікна Score всі функції програми, крім функції створення нової партитури (New) і завантаження партитури з файлу (Open), виявляться недоступними.

У вікні Score відображаються всі створені музичні символи, або завантажені в програму разом з партитурою: музичні ключі, ключові знаки, ноти, паузи, інші символи нотного письма, текстові і цифрові позначки. Всі складові нотної партитури створюються на сторінці нотного тексту, або віддаляються з неї, за допомогою відповідних інструментів. Поточний розділ посібника присвячений роз'ясненню методик виконання всіляких записів на сторінках цього віртуального нотного зошита.

мал. 2.1. Головне вікно програми Cakewalk Overture

3. Панель інструментів Standard Tool Bar

Зовні панель інструментів Standard Tool Bar виглядає так само, як і подібні панелі більшості комп’ютерних програм. На мал. 2.1 вона розташована в лівому верхньому куті. Якщо вхопитися за панель інструментів мишею й перетягнути її на робоче поле вікна, то вона прийме вид, зображений на мал. 3.1.

мал. 3.1. Панель інструментів Standard Tool Bar

Панель Standard Tool Bar складається зі стандартних команд, наявних в програмах-редакторах, тому призначення кожної із кнопок на цій панелі ми розглядати не будемо. Відзначимо лише деякі особливості виконання функцій елементами панелі Standard Tool Bar.

Почнемо із самого необхідного й елементарного — імпорту MIDI файлів. Перше, що вам доведеться зробити після відкриття програми, це завантажити файл в Cakewalk Overture, — адже навчатися роботі із програмою краще на прикладі редагування якої-небудь партитури.

Скористаємося напівфабрикатом партитури — MIDI-файлом якої-небудь композиції. Файли такого типу (з розширенням *.MID, *.mid) у великій кількості зустрічаються в мережі Інтернет, мають невеликий розмір, тому знайти і завантажити їх не складно.

На панелі Standard Tool Bar натисніть кнопку (Open), чи виконайте цю операцію через головне меню: File → Open. У стандартному вікні, що відкрилося, виберіть тип файлів MIDI Files (*.MID). Знайдіть і завантажте наявний Midi-файл. Якби ви відкривали партитуру, то файл типу *.OVE негайно б завантажився. Але при відкритті в Cakewalk Overture MIDI-файлу відбувається не завантаження файлу, а його імпорт. Тому після натискання кнопки ОК (у стандартному вікні завантаження файлів) у цьому випадку відкриється вікно діалогу Import File (мал. 16.3).

мал. 3.2 Вікно діалогу Import File

У вікні діалогу Import File показується інформація про файл-шаблон майбутньої партитури. Крім того, саме в цьому вікні ви можете змінити деякі налаштування MIDI-файла перед тим, як програма зробить його трансляцію в партитуру. Розглянемо вікно діалогу Import File уважніше.

У рядку Filename: друкується назва файлу. Основну частину площі вікна займає таблиця, рядки якої відповідають трекам, що існують в MIDI-файлі. Редагування вмісту стовпців цієї таблиці дозволяє вибрати шаблон майбутньої партитури.

Активація опції Map Channels to Staves дає команду програмі створити стільки нотоносців, скільки MlDI-треків наявно у вихідному файлі. В іншому випадку, буде створено єдиний нотоносець, на який запишуться ноти із всіх треків.

Можливо вибрати окремі будь-які треки для перетворення їх у партитуру. Для цього їх потрібно виділити. Виділені треки позначаються трикутниками, невиділені крапками. За замовчуванням всі треки виділені. Зміна стану треку здійснюється щигликом лівої кнопки миші поблизу його номера.

Вибір опції Optimize Staves дозволяє програмі оптимізувати розташування нотоносців на нотному аркуші (далі — просто аркуші).

У стовпці Name друкується ім'я треку. Тут його змінити не можна.

У стовпці Clef зазначений ключ, у якому будуть записані ноти на нотоносці, що відповідає треку. Послідовними клацаннями миші можна вибрати кожний із ключів.

Партія на нотоносці може бути представлена як один (Single) або декілька (Multiple) голосів. Для вибору однієї з альтернатив служить стовпець Voices.

Якщо потрібно розмістити ноти треку на два нотоносці, у стовпці Split виберіть ноту, що буде служити крапкою поділу. Звичайно це нота До першої октави (Midi-позначення С4). Зверніть увагу, що октави в Cakewalk Overture позначаються починаючи не з цифри 0, а від -1. Якщо партія повинна записуватися на єдиний нотоносець, виберіть None.

У стовпці Quantize (Квантизація) обирається роздільна здатність нотатора, тобто з якою точністю будуть позначатись ноти (половинні, четвертні, восьмі, шістнадцяті і т.д.). Для цього клацніть мишею по зображенню ноти й утримуйте кнопку миші натиснутою. Доти поки ви не відпустите кнопку, буде залишатися відкритим меню з варіантами тривалостей нот (від половинної до шістьдесятчетвертої). Наприклад, якщо встановити роздільну здатність, рівної шістьдесятчетвертій ноті, усі більше короткі MIDI - повідомлення типу Note при нотації будуть відображатися саме у вигляді шістьдесятчетвертих нот.Залежно від стану комірок стовпця Transcribe програма або зробить стандартну музичну нотацію, або представить на нотоносцях неопрацьовані MIDI-дані. В останньому випадку запис партії буде більше нагадувати графічне зображення звуку, ніж ноти. Отже, якщо після натискання кнопки ОК ви побачите на екрані щось подібне мал. 3.4, не лякайтеся. Напевне, у стовпці Transcribe ви вибрали опцію Manual.

мал. 3.4. Неопрацьовані нотатором MIDI - дані (обрана опція Manual)

    

мал. 3.5. MIDI - дані коректно перетворені в ноти (обрана опція Auto)

Закрийте вікно Staff і повторіть імпортування файлу, вибравши цього разу опцію Auto. Має вийти приблизно так, як показано на мал. 3.5.

Тепер у вашім розпорядженні є партитура. Збережіть її, скориставшись кнопкою (Save). Вам може здатися, що у вікні, що відкрилося стандартно, для збереження файлів програма залишає за вами вибір типу файлу. Насправді, ви можете зберегти партитуру тільки у файлі типу Overture Files розширенням *.OVE. Опція Всі файли (All Files) не передбачає можливості вказувати в іменах файлів довільні розширення, а просто дозволяє побачити імена всіх файлів, що перебувають у поточному каталозі.

4. Рядок статусу головного вікна

Елементи рядка статусу головного вікна програми стають доступними тільки після того, як у програму буде або завантажена партитура Cakewalk Overture або за допомогою кнопки  (New) створений чистий аркуш для запису нової партитури. Рядок статусу представлений на мал. 4.1.

 

мал. 4.1. Рядок статусу

Розглянемо призначення елементів рядка статусу: View:, Track:, Voice:, Bar:, Page а також кнопок ç і è.

Кнопка View: дозволяє вибрати масштаб відображення нотних сторінок та їх положення на екрані. Клацанням миші по кнопці відкривається меню, зображене на мал. 4.2.

Опції Zoom In і Zoom Out дозволяють змінювати масштаб відображення, Fit I Window — підігнати розмір сторінки під розмір вікна.

мал. 4.2. Меню вибору масштабу відображення й розташування сторінок

Якщо вибрати опцію Single Page, то буде відображатися тільки одна сторінка. За допомогою опцій Horizontal Pages і Vertical Pages можна відобразити всі сторінки партитури, розташовуючи їхній один за одним або по горизонталі, або по вертикалі.

Опціями 50%-250% обирають фіксований масштаб відображення сторінки. При виборі опції Х% відкриється вікно діалогу, за допомогою опцій якого можна задати довільний масштаб (вписати необхідні цифри).

Кнопка Track: дозволяє вибрати для відображення партію, що відповідає тому або іншому MIDI-треку.

Кнопка Voice: служить для того, щоб виділити в партії певні голоси.

Кнопка Ваг: призначена для переміщення курсору уведення (покажчика поточного положення) у такт із номером, заданим у поле Ваг:.

За допомогою кнопки Page: можна вивести на екран задану сторінку партитури.

Перейти до попередньої сторінки можна за допомогою кнопки зі стрілкою, що вказує ліворуч , а до наступної - за допомогою кнопки зі стрілкою, що вказує праворуч .

У правій частині рядка статусу розташоване поле, у якому відображається контекстна підказка, що пояснює призначення того елемента інтерфейсу програми, на який у цей момент часу вказує курсор миші. Відзначимо, що ця підказка більш докладна, ніж контекстна підказка, що з'являється поруч із елементом інтерфейсу.

2.2 Стандартна панель інструментів Standard Tool Bar

Зовні панель інструментів Standard Tool Bar виглядає так само, як і подібні їй панелі розглянутих раніше програм. На мал. 2.1 вона розташована в лівому верхньому куті. Якщо вхопитися за панель інструментів мишею й перетягнути її на робоче поле вікна, то вона прийме вид, зображений на мал. 3.1.

Панель Standard Tool Bar аналогічна панелі Standard, розглянутої в розд. 2. Тому призначення кожної із кнопок на цій панелі ми розглядати не будемо. Відзначимо лише деякі особливості виконання функцій елементами панелі Standard Tool Bar.

Почнемо із самого необхідного й елементарного — завантаження файлів. Перше, що вам доведеться зробити після відкриття програми, це завантажити файл в Cakewalk Overture, — адже навчатися роботі із програмою краще на прикладі редагування якої-небудь партитури.

На жаль, у комплект поставки Cakewalk Overture не входять файли з розширенням *.OVE. Тому скористаємося напівфабрикатом партитури — MIDI - файлом якої-небудь композиції. Якщо у вашім розпорядженні немає жодного файлу з розширенням *.MID, створіть його самі. Для цього запустіть Cakewalk Pro Audio, завантажите один з демонстраційних сонгов, наприклад Ballad #1.wrk, і збережіть його як стандартний MIDl - файл (файл із розширенням *.MID). Після цього закрийте Cakewalk Pro Audio і відкрийте Cakewalk Overture.

На панелі Standard Tool Bar натисніть кнопку [3| (Open). У стандартному вікні, що відкрилося, виберіть тип файлів MIDI Files (*.MID). Знайдіть і завантажте файл Ballad #1. Якби ви відкривали партитуру, то OVE - файл негайно б завантажився. Але при відкритті в Cakewalk Overture MIDI-Файлу, по суті справи, відбувається не завантаження файлу, а його імпорт. Тому після натискання кнопки ОК (у стандартному вікні завантаження файлів) у цьому випадку відкриється вікно діалогу Import File (мал. 16.3).
У вікні діалогу Import File показується інформація про файл-шаблон майбутньої партитури. Крім того, саме в цьому вікні ви можете змінити деякі властивості сонга перед тим, як програма зробить його трансляцію в партитуру. Розглянемо вікно діалогу Import File уважніше.

У рядку Filename: друкується назва файлу. Основну частину площі вікна займає таблиця, рядки якої відповідають трекам, що існують в MIDI-Файлі. За допомогою стовпців цієї таблиці виберіть шаблон майбутньої партитури.

Якщо виберете опцію Map Channels to Staves, то буде створено стільки нотоносців, скільки MlDI-Треків передбачено у вихідному файлі. У протилежному випадку, буде створений єдиний нотоносець, на який запишуться ноти із всіх треків.

Ви можете вибрати будь-які треки для перетворення їх у партитуру. Для цього їх потрібно виділити. Виділені треки позначаються трикутниками, невиділені - крапками. За замовчуванням всі треки виділені. Зміна стану треку здійснюється клацанням миші поблизу його номера.

Вибір опції Optimize Staves дозволяє програмі оптимізувати розташування нотоносців на нотному аркуші (далі — просто аркуші).

У стовпці Name друкується ім'я треку. Тут його змінити не можна.

У стовпці Clef зазначений ключ, у якому будуть записані ноти на нотоносці, що відповідає треку. Послідовними клацаннями миші можна вибрати кожний із ключів.

Партія на нотоносці може бути представлена як один (Single) або декілька (Multiple) голосів. Для вибору однієї з альтернатив служить стовпець Voices.

Якщо ви вважаєте, що ноти треку варто розмістити на два нотоносці, у стовпці Split виберіть ноту, що буде служити крапкою поділу. Звичайно це нота С4. Зверніть увагу, що октави в Cakewalk Overture відлічуються не від 0, а від -1. Якщо партія повинна записуватися на єдиний нотоносець, виберіть None.

У стовпці Quantize ви повинні вибрати розв'язну здатність нотатора. Для цього клацніть мишею по зображенню ноти й утримуйте кнопку миші натиснутою. Доти поки ви не відпустите кнопку, буде залишатися відкритим меню з варіантами тривалостей нот (від половинної до шістьдесятчетвертої). Наприклад, якщо встановити розв'язну здатність, рівної шістьдесятчетвертій ноті, усе більше короткі MIDI - повідомлення типу Note при нотації будуть відображатися саме у вигляді шістьдесятчетвертих нот.

Залежно від стану комірок стовпця Transcribe програма або зробить стандартну музичну нотацію, або представить на нотоносцях неопрацьовані MIDI-дані. В останньому випадку запис партії буде більше нагадувати відбитки клавіш, ніж ноти. Якщо після натискання кнопки ОК ви побачите на екрані щось, що нагадує мал. 3.4, не лякайтеся. Напевне, у стовпці Transcribe ви вибрали опцію Manual.

Закрийте вікно Staff і повторіть імпортування файлу, вибравши цього разу опцію Auto. Тепер у вашім розпорядженні є партитура. Збережіть її, скориставшись кнопкою  (Save). Вам може здатися, що у вікні, що відкрилося стандартно, для збереження файлів програма залишає за вами вибір типу файлу. Насправді, ви можете зберегти партитуру тільки у файлі типу Overture Files розширенням *.OVE. Опція Всі файли (All Files) не передбачає можливості вказувати в іменах файлів довільні розширення, а просто дозволяє побачити імена всіх файлів, що перебувають у поточному каталозі.

2.3 Рядок статусу головного вікна

Елементи рядка статусу головного вікна програми стають доступними тільки після того, як у програму буде або завантажена партитура Cakewalk Overture або за допомогою кнопки  (New) створений чистий аркуш для запису нової партитури.

Розглянемо призначення елементів рядка статусу: View:, Track:, Voice:, Bar:, Page а також кнопок ç і è.

Кнопка View: дозволяє вибрати масштаб відображення нотних сторінок і їхніх рас положення на екрані. Клацанням миші по кнопці відкривається меню, зображене на мал. 4.2.

Опції Zoom In і Zoom Out дозволяють змінювати масштаб відображення, Fit I Window — підігнати розмір сторінки під розмір вікна.

Якщо вибрати опцію Single Page, то буде відображатися тільки одна сторінка. За допомогою опцій Horizontal Pages і Vertical Pages можна відобразити всі сторінки партитури, розташовуючи їхній один за одним або по горизонталі, або по вертикалі.

Опціями 50%-250% вибирають фіксований масштаб відображення сторінки. При виборі опції Х% відкриється вікно діалогу, за допомогою опцій якого можна задати довільний масштаб.

Кнопка Track: дозволяє вибрати для відображення партію, що відповідає тому або іншому MIDI-треку.

Кнопка Voice: служить для того, щоб виділити в партії певні голоси.

Кнопка Ваг: призначена для переміщення курсору уведення (покажчика поточного положення) у такт із номером, заданим у поле Ваг:.

За допомогою кнопки Page: можна вивести на екран задану сторінку партитури.

Перейти до попередньої сторінки можна за допомогою кнопки ç , а до наступної - за допомогою кнопки è.

У правій частині рядка статусу розташоване поле, у якому відображається контекстна підказка, що пояснює призначення того елемента інтерфейсу програми, на який у цей момент часу вказує курсор миші. Відзначимо, що ця підказка більш докладна, ніж контекстна підказка, що з'являється поруч із елементом інтерфейсу.

3. Панелі робочих інструментів
3.1 Панель інструментів Main Tool Bar

Панель інструментів Main Tool Bar зображена на мал. 6.1. Інструменти цієї панелі призначені для виконання практично будь-яких записів на віртуальній нотній сторінці.

У правій частині панелі знаходяться два вже знайомих вам інструмента:

 (Selection Tool) — інструмент «Стрілка» для виділення фрагментів партії. Виділені фрагменти партитури можна копіювати, вирізати, видаляти.

 (Eraser Tool) - інструмент «Ластик» для видалення символів з аркуша партитури.

Праворуч розташований специфічний інструмент редагування —  (Scale Tool). Цей інструмент дозволяє масштабувати розмір зображення деяких елементів нотних записів. Вибравши цей інструмент (курсор перетвориться в знак відсотка), клацніть, наприклад, по зображенню ноти на нотному стані. Відкриється вікно діалогу Set Scale Factor, у якому вкажіть у відсотках масштабний коефіцієнт і натисніть кнопку ОК. Розмір зображення ноти зміниться пропорційно обраному вами масштабному коефіцієнту. Це може придатися, якщо ви вирішите записати, наприклад, додаткові пасажі нотами не на окремому нотоносці, а на тому ж самому нотоносці, де записана головна партія. Додатковий пасаж буде виділений нотами меншого розміру.

Іноді бажано створити допоміжні нотоносці, менші за розміром, аніж основні. Допоміжні нотоносці використовуються при записі нотами, наприклад, альтернатив, виправлень або орнаментації до партії. Cakewalk Overture дозволяє змінювати вертикальний розмір нотоносців у межах від 25 до 250% від їхнього нормального розміру. Робити це треба так:

1.        Інструментом  клацніть по хендлу нотоносца. Під хендлом розуміють особливу крапку, що, з одного боку, є частиною зображення, а з іншого боку - служить керуючим елементом графічного інтерфейсу. Хендли нотоносця розташовані з обох його кінців на середній лінії. Якщо ви не можете «намацати», де «ховається» хендл нотоносця, виберіть команду Options > Show > Handles. Хендли будуть показані, як мініатюрні квадрати.

2.        Виберіть коефіцієнт масштабування у вікні, що відкрилося, діалогу Set Scale Factor і натисніть OK

Якщо в процесі розвитку партії відбувається зміна ключів, то розмір зображення кожного з них (крім першого) може бути змінений. Для цього варто вибрати інструмент , клацнути мишею по зображенню ключа й вибрати новий масштабний коефіцієнт.

Щоб виділити примітки про динамік виконання композиції, що ставляться до різних голосів на нотоносці, зміните їхній розмір. Для цього клацніть інструментом  по примітці й виберіть коефіцієнт масштабування.

Ми розглянули три інструменти, розташовані в лівій частині панелі Main Tool Bar.

Далі (ліворуч та праворуч) знаходяться інструменти, за допомогою яких можна записати всі мислимі символи нотного листа.

3.1.1 Ноти (Notes)

Натиснувши кнопку  (Notes), ви відкриєте однойменну палітру, вид якої представлений на мал. 7.1.

Малюнок відповідає ситуації, коли ви мишею перетягнули палітру Notes з панелі Main Tool Bars на робоче поле головного вікна. З метою економії часу

 
мал. 7.1. Палітра Notes

 

мал. 7.2. Палітра Groups

цього можна й не робити. Достатньо на панелі інструментів Main Tool Bars просто натиснути кнопку й, не відпускаючи ліву кнопку миші, вибрати конкретний інструмент. Від панелі Main Tool Bars відділяються всі палітри за винятком палітри Quqntize, що відкривається кнопкою .

Зміст палітри Notes говорить сам за себе. Ця палітра дозволяє наносити на нотний стан будь-які ноти, паузи й знаки альтерації.

Технологія роботи з інструментами цієї й іншої палітр дуже проста:

1.   Виберіть у палітрі потрібний інструмент (натисніть відповідну йому кнопку). Після цього позначення інструмента на панелі Main Tool Bars зміниться. Наприклад, за замовчуванням інструмент Notes позначається як , але після того як ви виберете в палітрі Notes інструмент для нанесення на нотний стан шістнадцятих нот, кнопка Notes на панелі Main Tool Bars буде позначена символом шістнадцятої ноти: .

2.   Перемістите покажчик поточної позиції в необхідну крапку партії.

3.   Встановіть курсор миші в необхідну область нотного аркуша.

4.   Клацніть лівою кнопкою миші.

Для скасування результатів помилкової дії, як звичайно, призначена команда Edit > Undo.

3.1.2 Групи (Groups)

Натиснувши на панелі Main Tool Bars кнопку  (Groups), ви відкриєте однойменну палітру, зображену на мал. 7.2.

У палітрі Groups утримуються інструменти, призначені для позначення згрупованих нот.

Технологія роботи із цими інструментами подібна описаної в попередньому розділі. Відзначимо тільки, що в ряді випадків після застосування інструмента у вашім розпорядженні з'являється хендл. Наприклад, після нанесення на нотоносець

кожного з октавних знаків ( або ) можна вказати область його дії, скориставшись хендлом октавного знака. Для цього потрібно вхопитися за хендл мишею й перемістити його уздовж нотоносця в необхідне місце партії.

3.1.3 Мелізми (Ornaments)

За допомогою кнопки  (Ornaments) панелі інструментів Main Tool Bars відкривається однойменна палітра, зображена на мал. 9.1.

 

мал. 9.1. Палітра Ornaments

У цій палітрі розміщені інструменти, необхідні для запису мелізмів (прикрас): морденту, групетто, трелів.

Інструменти, позначені цифрами 1-5, служать для запису аплікатури при виконанні мелізмів. Інструменти, позначені знаками альтерації, придадуться вам при записі морденту.

3.1.4 Артикуляція (Articulations)

За допомогою кнопки  (Articulations) панелі інструментів Main Tool Bars відкривається палітра Articulations, зображена на мал. 10.1.

мал. 10.1. Палітра Articulations

Серед інструментів цієї палітри є ті, за допомогою яких можна різними способами акцентувати ноти, відзначити стаккато, указати фермату, педаль, припинення дії педалі й багато чого іншого.

3.1.5 Нотні головки (Heads)

За допомогою кнопки  (Heads) панелі Main Tool Bars відкривається однойменна палітра, зображена на мал. 11.1.

мал. 11.1. Палітра Heads

Інструменти цієї палітри призначені для вибору найбільш відповідного для кожного конкретного випадку зображення головки ноти.

3.1.6 Табулатура (Tablature)

Нажавши на панелі Main Tool Bars кнопку  (Tablature), ви відкриєте палітру Таbl, зображену на мал. 12.1.

мал. 12.1. Палітра Таbl.

За допомогою цієї палітри можна записати, наприклад, вказівки про те, якими пальцями брати ті або інші ноти. Для виконання такого запису досить вибрати в палітрі Таbl... інструмент, що відповідає номеру необхідного пальця, і клацнути лівою кнопкою миші по головці ноти. Зображення головки ноти заміниться на цифру. Штиль збережеться, і хвости залишаться колишніми.

3.1.7 Гітара (Guitar)

Натиснувши в панелі Main Tool Bars кнопку  (Guitar), ви відкриєте однойменну палітру, зображену на мал. 13.1.

мал. 13.1. Палітра Guitar

На цій палітрі серед інших інструментів гітаристи побачать знайомі позначення пальців правої руки, струн, баррэ. Крім того, тут є символи, що вказують на необхідність застосування певних прийомів гри, у тому числі, тремоло й вібрато.

3.1.8 Джаз (Jazz)

Натиснувши в панелі Main Tool Bars кнопку  (Jazz), ви відкриєте однойменну палітру, зображену на мал. 14.1.

мал. 14.1. Палітра Jazz

Інструменти, що знаходяться в цій палітрі, допоможуть вам доповнити нотні записи специфічними символами. З їхньою допомогою можна донести до виконавця деякі нюанси гри, характерні для джазу.

3.1.9 Динаміка (Dynamics)

Натиснувши в панелі Main Tool Bars кнопку  (Dynamics), ви відкриєте палітру Dyna..., зображену на мал. 15.1.

мал. 15.1. Палітра Dynamics.

За допомогою інструментів палітри Dynamics ви можете супроводити нотний запис партії вказівками про динаміку гри. Доступні символи, що позначають рівень гучності — від піано - піанісімо до форте - фортісімо, а також знаки й літерні позначення крещендо й дімінуендо.

3.1.10 Текст (Text)

За допомогою кнопки  (Text) в панелі Main Tool Bars, ви відкриєте однойменну палітру, зображену на мал. 15.1.

мал. 15.1. Палітра Text

За допомогою інструментів цієї палітри ви можете виконати запис тексту будь-якого змісту в різних областях нотної сторінки. Для запису тексту потрібно клацнути мишею в необхідному місці сторінки. У результаті цього сформується прямокутна область, у якій буде блимати текстовий курсор. Одночасно відкриється вікно діалогу, призначене для вибору шрифту, стилю й розміру символів. Вводити текст потрібно, як звичайно, із клавіатури комп'ютера.

3.1.11 Експресія (Expressions)

Натиснувши в панелі Main Tool Bars кнопку  (Expression), ви відкриєте палітру Expres..., зображену (за замовчуванням) на мал. 16.1.

Інструменти цієї палітри позбавлять вас від необхідності набирати з окремих букв вказівки про темп і характер виконання. Після того як на панелі Expres... ви виберете певний інструмент і клацніть мишею поблизу нотоносца, все слово буде надруковано цілком. Наприклад, після застосування інструмента  буде надруковане слово accelerando — прискорюючи.

Відображати одночасно всі доступні інструменти для запису вказівок про експресію не доцільно, оскільки їх дуже багато. Тому в палітрі Expres... передбачені кнопки-стрілки, за допомогою яких можна продивлятись список інструментів. Натистнувши стрілку, спрямовану вниз, ви зробите доступною


 

мал. 16.2. Палітра Expression


 

другу частину списку повідомлень про експресію. Після цього палітра буде виглядати так, як показано на мал. 16.3.

мал. 16.3. Палітра Expression (друга половина списку інструментів)

Зміст палітри Expres... можна відредагувати, скориставшись командою File > Edit Library > Expressions....

3.1.12 Графіка (Graphics)

Натиснувши в панелі Main Tool Bars кнопку  зображену на мал. 17.1 (Graphics), ви відкриєте палітру Grap.

мал. 17.1. Палітра Graphics

За допомогою інструментів цієї палітри можна намалювати ряд стандартних фігур: прямокутник, прямокутник із закругленими кутами, окружність, пряму лінію, дугу, лінію зі стрілкою (стрілками). Для кожної з фігур можна вибрати тип лінії (безперервна, пунктирна й т.п.) і товщину.

Інструмент  служить для запису будь-якого символу, наявного в шрифтах, встановлених на вашім комп'ютері. Після того як ви виберете цей інструмент і клацніть мишею на нотному аркуші в тім місці, куди хочете записати символ, відкриється вікно діалогу Font Symbol, представлене на мал. 17.2.

У поле Font Name: виберіть шрифт. Символи, що входять у нього, будуть відображені на робочому полі вікна. У поле Size: можна перемінити розмір шрифту (кегль), передбачений за замовчуванням. Поле Style: допускає вибір одного із чотирьох стилів накреслення символів.

мал. 17.2. Вікно діалогу для вибору символу

У таблиці на робочому полі виберіть необхідний символ, наприклад $, і натисніть ОК. Символ з'явиться на нотній сторінці.

3.1.13 Ключі (Clefs)

Натиснувши в панелі Main Tool Bars кнопку  (Clefs), ви відкриєте однойменну палітру, зображену на мал. 19.1.

За допомогою інструментів цієї палітри ви можете записати на нотний стан кожної з доступних на палітрі ключів. Запис буде здійснюватися в те місце на нотній сторінці, у якому перебуває покажчик поточної позиції.

Запис сопранового, меццо-сопранового, альтового, тенорового й баритонового ключів здійснюється за допомогою інструмента . Після того як символ (однаковий для всіх перерахованих ключів) буде нанесений на нотний стан, його потрібно перемістити мишею по вертикалі в одну з п'яти позицій. У результаті цих дій ви одержите необхідний ключ.

3.1.14 Стани (Staves)

Натиснувши в панелі Main Tool Bars кнопку  (Staves), ви відкриєте однойменну палітру, зображену на мал. 19.2.

 

мал. 19.1. Палітра Clefs

мал. 19.2. Палітра Staves

мал. 19.3. Палітра Barlin

Інструменти палітри призначені для створення нових нотних станів і систем нотних станів.

Якщо вибрати інструмент  і клацнути мишею по одному з існуючих нотних станів, то нижче з'явиться новий тний стан, причому в його початку буде записаний скрипковий ключ. Аналогічно цьому, інструмент  створить нотний стан у басовому ключі, інструмент  — в альтовому, а інструмент  — у теноровому.

Інструмент  дозволяє створити нотний стан для запису партії перкусіоних інструментів. Якщо ви працюєте з партитурою, створеної на основі MIDI-Файлу, то для тих треків, за яких закріплені ударні MIDI-Інструменти, програма автоматично створить такий нотний стан.

За допомогою інструмента  можна створити нотоносець для запису табулатури.

Інструмент  зручно використовувати для створення системи із двох нотних станів, один із яких у скрипічному, а іншої в басовому ключі. Така система нотних станів звичайно застосовується для запису партії рояля.

Інструмент  призначений для створення системи із трьох нотних станів: два нотних стани в скрипковому ключі й один — у басовому. Така система нотоносців застосовується, наприклад, для паралельного запису мелодії й фортепіаного акомпанементу.

Інструменти ,  і  призначені для одержання зображення аколади (у вигляді лінії й дужок — прямої або фігурної). Після того як клацанням миші на початку групи нотних станів ви одержите зображення аколади, її висоту можна скорегувати. Для цього мишею розтягніть (стисніть) лінію або дужку по вертикалі.

Інструмент  необхідний для створення взаємозалежних тактових ліній на нотоносцях, що розташовуються друг під другом. Наприклад, нехай до застосування цього інструмента на сторінці були створені дві системи нотних станів, на кожній з яких передбачене по 3 такти. Лівий такт на другій системі нотоносців при цьому був би в партитурі тактом № 4 і при відтворенні програвався б слідом за третім тактом. Після застосування інструмента  розглянутий такт буде в партитурі тактом № 1 (як і такт, що перебуває на аркуші над ним).

3.1.15 Тактові риски (Barlines)

Натиснувши в панелі Main Tool Bars кнопку , ви відкриєте палітру Barlin..., зображену на мал. 19.3.

У цій палітрі зібрані інструменти, необхідні для запису позначень і скорочень, пов'язаних з таким елементом структури композиції, як такт.

Користуючись даними інструментами, ви можете вибрати одинарну або здвоєну лінію для позначення такту, записати фінальну тактову лінію, репризи, вольти, знаки повторення одного або двох тактів.

3.1.16 Квантизація (Quantize)

Останній з інструментів панелі Main Tool Bars — кнопка  (Quantize). Палітру, що відкривається за допомогою цієї кнопки, не можна відокремити від панелі інструментів Main Tool Bars. Тому її зображення неможливо одержати, як копію екрана. У цьому й немає особою необхідності, тому що функція кнопки зрозуміла й без графічної ілюстрації. По суті, ця кнопка дублює функції стовпця Quantize вікна діалогу Import File (див. мал. 1.3).

Для зміни розв'язної здатності нотатора клацніть по кнопці  й, не відпускаючи лівої кнопки миші, виберіть один з інструментів, позначених символами нот від шістьдесятчетвертої до половинної. Після цього відпустите кнопку. Тепер усе меньш тривалі, аніж обрана тривалість, MIDI-Повідомлення при нотації будуть транслюватися саме в ноти обраної тривалості. Відзначимо, що інструменти квантизації не впливають на зміст MIDI-повідомлень. Область їхньої дії обмежується лише нотацією.

Тепер познайомимося з основними вікнами програми Cakewalk Overture.

3.2 Панель Transport Tool Bar

Панель інструментів Transport Tool Bar у складі головного вікна й у мінімізованому вигляді представлена на мал. 2.1. Якщо перетягнути панель Transport Tool Bar на робоче поле, її вид зміниться. Вона буде виглядати так, як показано на мал. 5.1.

Панель інструментів Transport Tool Bar призначена для включення/вимикання режимів запису або відтворення, а також для настроювання деяких параметрів цих режимів.

Кнопка  призначена для включення режиму запису нот з MIDI-Клавіатури. За допомогою кнопки  ви можете підготувати режим вибраного запису, при якому запис нот з MIDI - клавіатури буде здійснюватися тільки в певний інтервал партитури. Поле, розташоване праворуч від інструмента , призначено для введення значення початкової крапки інтервалу запису у форматі Такт: Доля: Тик. Поле, розташоване праворуч від інструмента , призначено для уведення кінцевої крапки інтервалу запису.

Вибраний запис зручний у тих випадках, коли потрібно внести виправлення тільки в окремі фрагменти партії. У процесі запису новий і старий матеріал взаємодіють один з одним єдиним чином: новий матеріал заміняє собою старий.

Кнопка  служить для програвання музичного твору з початку партитури. За допомогою кнопки  програвання можна почати з того місця партитури, у якому перебуває покажчик поточної позиції. Зупинити програвання або запис можна кнопкою .

У списку, що відкривається кнопкою  (напис на цій кнопці свідчить про те, що в нашої MIDI-Системі використовується звукова карта Yamaha DB50XG; напис на цій кнопці у вашої MIDI-системі може виглядати по-іншому), зберігається інформація про MIDI-інструмент, призначений треку (див. розд. 1.2). За допомогою кнопки  вибирають MIDI-інструмент (патч), яким буде виконуватися партія. При натисканні на неї відкривається список, у якому ви й повинні знайти найбільш відповідний MIDI-Інструмент. Після вибору нового MIDI - інструмента напис на кнопці, зрозуміло, зміниться.

У поле Count Off вказується кількість ударів метронома, які будуть виконуватись перед початком запису або відтворення. Попередньо необхідно встановити параметри метронома. Для цього в меню Options виберіть команду Metronome. Відкриється підменю, зображене на мал. 5.2.

Якщо ви активізуєте опцію Click in Record, то запис нот з MIDI - клавіатури буде супроводжуватися звуком метронома. Опція Click in Play включає звук метронома в режимі відтворення. При активній опції Click in Count Off метроном буде виконувати попередній відлік доль до початку запису або відтворення.

Команда Metronome Sound... призначена для того, щоб відкрити вікно діалогу Metronome (мал. 5.3.), у якому можна вибрати параметри звучання метронома.

У групі Accented: регулюються опції, що визначають параметри метронома в сильній долі такту, а в групі Unaccented: - у слабкій. У кожній із груп можна вибрати:

Ø  MIDI-пристрій (Device:), якому будуть посилати сигнали метронома

Ø  Ударний MIDI-інструмент (Note:), яким буде відтворюватися звук метронома

Ø  MIDI-канал (Channel:)

Ø  Рівень гучності (Velocity:) метронома

Ø  Тривалість ноти (Duration:)

За допомогою кнопки Test можна попередньо оцінити якість звучання метронома.

3.3 Панель Status Tool Bar

Елементи рядка статусу головного вікна програми стають доступними тільки після того, як у програму буде або завантажена партитура Cakewalk Overture або за допомогою кнопки  (New) створений чистий аркуш для запису нової партитури. Рядок статусу представлений на мал. 4.1.

 

мал. 4.1. Рядок статусу

Розглянемо призначення елементів рядка статусу: View:, Track:, Voice:, Bar:, Page а також кнопок ç і è.

Кнопка View: дозволяє вибрати масштаб відображення нотних сторінок і їхніх рас положення на екрані. Клацанням миші по кнопці відкривається меню, зображене на мал. 4.2.

Опції Zoom In і Zoom Out дозволяють змінювати масштаб відображення, Fit I Window — підігнати розмір сторінки під розмір вікна.

 

 

мал. 4.2. Меню вибору масштабу відображення й розташування сторінок

Якщо вибрати опцію Single Page, то буде відображатися тільки одна сторінка. За допомогою опцій Horizontal Pages і Vertical Pages можна відобразити всі сторінки партитури, розташовуючи їхній один за одним або по горизонталі, або по вертикалі.

Опціями 50%-250% вибирають фіксований масштаб відображення сторінки. При виборі опції Х% відкриється вікно діалогу, за допомогою опцій якого можна задати довільний масштаб.

Кнопка Track: дозволяє вибрати для відображення партію, що відповідає тому або іншому MIDI-треку.

Кнопка Voice: служить для того, щоб виділити в партії певні голоси.

Кнопка Ваг: призначена для переміщення курсору уведення (покажчика поточного положення) у такт із номером, заданим у поле Ваг:.

За допомогою кнопки Page: можна вивести на екран задану сторінку партитури.

Перейти до попередньої сторінки можна за допомогою кнопки ç , а до наступної - за допомогою кнопки è.

У правій частині рядка статусу розташоване поле, у якому відображається контекстна підказка, що пояснює призначення того елемента інтерфейсу програми, на який у цей момент часу вказує курсор миші. Відзначимо, що ця підказка більш докладна, ніж контекстна підказка, що з'являється поруч із елементом інтерфейсу.

4. Головне меню програми

Головне меню програми має стандартний для операційної системи Windows вигляд і має 8 розділів:

  1. Файл (File)
  2. Редагування (Edit)
  3. Сторінка (Score)
  4. Такти (Measures)
  5. Ноти (Notes)
  6. Опції (Options)
  7. Вікно (Window)
  8. Допомога (Help)
4.7 Меню ВІКНО (Window)
4.7.1 Вікно Список треків (Track List)

Щоб відкрити вікно Track List (мал. 22.1), у меню Window виберіть команду Track Window. Вікно призначене для редагування атрибутів треків.

Призначення стовпців таблиці, що перебувають у цьому вікні, в більшості збігається із призначенням стовпців секції треків вікна Track програми Cakewalk Pro Audio. Це твердження, безумовно, справедливо стосовно стовпців: Name, M, S, Vol, Key+, Chn, Bank і Patch.

Стовпець Device виконує ту ж роль, що стовпець Port у секції треків вікна Track програми Cakewalk Pro Audio.

Мал. 22.1. Вікно Track List

Специфічна роль стовпця Pan. Навіть при нульових значеннях параметра, зазначеного в цьому стовпці для кожного із треків, у композиції зберігається той розподіл MIDI-Інструментів по панорамі, що було встановлено до імпортування MIDI-файлу в Cakewalk Overture. Числа, записані в комірках цього стовпця, означають зсув панорами щодо вихідних значень, що зазначені в MIDI-файлі. Клацанням по значенню таблиці в стовпці Pan ви відкриєте вікно, у якому втримується список значень панорами в діапазоні від— 64 до — 1 (зсув панорами вліво щодо вихідного положення) до 1—63 (зсув панорами вправо). Нульовому значенню відповідає відсутності зсуву панорами.

Клацаннями мишею по комірках таблиці в стовпці Stem ви можете вибрати один із трьох варіантів запису нот: штилями вгору, штилями вниз, ноти нижче третьої лінії ---  штилями вгору, вище — вниз. Дія опцій цього стовпця поширюється на ноти, які в поточному сеансі були уведені в режимі ручного запису. Для того щоб дія подібних опцій поширювалося на всі ноти партитури, скористайтеся командами Notes > Stem > Stem Up або Notes > Stem >. Stem Down.

Стовбець Voices є принципово новим у порівнянні зі стовпцями секції треків вікна Track програми Cakewalk Pro Audio. В значеннях стовпця Voices ви можете в межах від 1 до 8 вибрати число голосів, що розташовуються на одному нотоносці.

Лівий стовпець секції треків вікна Track програми Cakewalk Pro Audio призначений для виділення того або іншого треку. Лівий же стовпець розглянутого вікна призначений для організації доступу до редагування параметрів голосів кожного із треків. Якщо клацнути мишею по трикутнику, розташованому, наприклад, у лівому стовпці шостого треку, то вікно Track List прийме вид, показаний на мал. 22.2.

На треку втримується стільки ж рядків, скільки голосів ви вибрали в стовпці Voices.

Для кожного з голосів можна незалежно задати свій набір таких атрибутів, як Vol, Кеу+ і Chn. Атрибути М, S, Bank і Patch можна змінити тільки для всіх голосів треку одночасно.

Мал. 22.2. Вікно Track List. Трек № 6 відкритий для редагування параметрів голосів

4.7.2 Вікно Клавіатура ф-но (Graphic)

Для того щоб відкрити вікно Graphic, у меню Window виберіть команду Graphic Window. Що відкрилося в результаті дії цієї команди вікно вам добре знайомо. По суті, це вікно Piano Roll, тільки в даній програмі воно зветься Graphic.

4.7.3 Вікно Акорди (Chord input)

Для того щоб відкрити вікно Chord Input (мал. 24.1.), у меню Window виберіть команду Chords Window. Вікно призначене для уведення в партитуру символів акордів.

У таблиці, розташованої на робочому полі вікна, утримуються позначення 144 типів акордів, побудованих від ноти до (З).

Зміст осередків цієї таблиці можна відредагувати у вікні діалогу Chord Library.

Якщо необхідний вам акорд побудований від ноти до, то досить вибрати його в таблиці й у вікні Score клацнути мишею у відповідній крапці нотного аркуша над нотоносцем. Але позначення 144 типів акордів можна побудувати й для кожної з одинадцяти нот, що залишилися. Ноту, від якої потрібно побудувати акорд, ви повинні вибрати в групі Root:  - Якщо позначення ноти варто доповнити знаком альтерації, виберіть один з інструментів: або .

Якщо потрібно записати акорд із альтернативним басом, то крім зазначених інструментів вам доведеться скористатися аналогічними інструментами групи Bass:. У кожному разі, у партитуру буде записане позначення того акорду, що відображається в поле, розташованому праворуч від груп Root: і Bass.

25. Вікно Lyrics

Для того щоб відкрити вікно Lyrics (мал. 25.1), у меню Window виберіть команду Lyrics Window. Вікно призначене для уведення тексту пісні.

Рис. 25.1. Вікно Lyrics

У списку Font: виберіть шрифт, у списку Size: — розмір символів, а в списку Style: — стиль.

Натисніть кнопку  — на робочому полі з'явиться текстовий курсор і стануть доступними поля: Name: (ім'я), Measure: (номер такту, з якого буде починатися вставка тексту в партитуру), Voice: (номер голосу), Verse: (номер вірша, куплета, що повторюється частини пісні). Уведіть текст і натисніть кнопку , Якщо тепер заглянути у вікно Score, те побачите, що текст з'явився під нотним станом, починаючи із зазначеного такту. Правда, попередньо необхідно виконати одну умову: записати ноти. Під «порожнім» тактом програма текст не запише.

За допомогою кнопки  можете видалити (як з робочого поля вікна Lyrics, так і з нотного аркуша) раніше уведений текст.

У цій програмі, так само як і в Cakewalk Pro Audio, існує проблема з використанням русифікованих шрифтів. На жаль, не кожний шрифт буде нормально «працювати». Текст, наведений на мал. 25.1, отриманий за допомогою шрифту Helv Cir. Якщо російський текст нормально відображається у вікні Lyric, то при попередньому перегляді й під час печатки партитури, що містить російський текст, ніяких неприємностей не виникне.

Обговорення
Обговорити (0 коментарів)

Авторизація:

Реєстрація / Забули пароль?
Публікація
Назва:
Нотатор Cakewalk Overture інструмент сучасного музиканта : посібник
(Книга)
Дата изменения:
2 квітня 2013р., 1:48 PM
Оцінка:
Всього оцінок: 0

Оцінювати публікації можуть тільки зареєстровані користувачі

Просмотров: 13969

Опитування Наскільки легко користуватися системою "Херсонський Віртуальний університет"?
1 98
2 25
3 25
4 23
5 57
6 32
7 52
8 44
9 48
10 119
Всього голосів: 523
Результати...
Зареєструйтесь, щоб голосувати
Всі закладки...